Cagliari cu Artur Ionița a învins în deplasare Fiorentina și a părăsit zona retrogradării
13 mai 2018, duminică

În josul clasamentului Seriei A se urmărește o situație dramatică, unde o grupă întreagă de echipe luptă pentru a evita retrogradarea, printre care și Cagliari, pentru care evoluează Artur Ionița.

Cagliari a obținut o victorie foarte importantă cu Fiorentina, scor 0:1. Ionița a fost schimbat în minutul 69.

Însă și unii dintre concurenții în lupta pentru dreptul de a evolua în Serie A au obținut rezultate pozitive. Chievo și Udinese au cîștigat meciurile lor. Crotone, doar pe finalul partidei a cedat victoria în fața clubului Lazio (2:2), iar SPAL-2013, în minutul 87 a pierdut cu scorul de 1:2.

Astfel, Cagliari a părăsit zona retrogradării, însă înainte de ultima etapă, 5 echipe concomitent (inclusiv și echipa lui Ionița) vor lupta pentru a nu se poziționa pe unul dintre cele ultimele trei locuri ale clasamentului. În ultimul etapă din Serie A, Cagliari va găzdui echipa Atalant.

Sursă: "Moldova Fotbal"